Start Materiały Czytelnia Nowa ewangelizacja wymaga nowego języka

Charyzmat ewangelizacji, czyli: odkrycie źródła i fundamentu. Jasna świadomość, że celem pierwszej ewangelizacji jest doprowadzenie do osobistego przyjęcia Chrystusa jako swojego Pana i Zbawiciela, co stanowi źródło i fundament całego życia chrześcijańskiego, jest szczególnym darem otrzymanym przez Ruch.

ks. Franciszek Blachnicki, "Charyzmat i wierność".

Nowa ewangelizacja wymaga nowego języka

Nowa ewangelizacja wymaga nowego języka mówienia o Bogu – uważa abp Rino Fisichella. Na łamach dzisiejszego wydania „L’Osservatore Romano” przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji wyjaśnił, że w pojęciu tym nie chodzi o nową treść, lecz o nowy zapał misyjny, jakiego wymagają nowe okoliczności, w jakich ewangelizacja się dziś dokonuje.

Za „niepozbawioną słuszności” uznał sugestię, że podjęcie nowej ewangelizacji „oznacza osądzenie dotychczasowej pracy duszpasterskiej Kościoła”, która nie powiodła się z powodu zaniedbań lub „niedostatecznej wiarygodności” jego przedstawicieli.


Abp Fisichella zauważył jednocześnie, że Kościół ukazuje światu „ślady świętości”. Ponadto „męczeństwo wielu chrześcijan”, choć „nie różniące się od tego z minionych stuleci” jest w pewnym sensie „naprawdę nowe”, ponieważ „prowokuje często obojętnych ludzi naszych czasów do zastanowienia się nad sensem życia i darem wiary”.

Zdaniem hierarchy, w sytuacji „kiedy się traci z oczu prawdziwy sens życia, wchodząc na ścieżki, które prowadzą do dżungli przelotnych propozycji”, nie rozumiejąc, że stanowią niebezpieczną zasadzkę, mówienie o nowej ewangelizacji jest zasadne”. Stanowi ona „prawdziwą prowokację”, skłaniającą do tego, by poważnie traktować swoje życie”, ukierunkowując je w stronę ostatecznego sensu, który można znaleźć jedynie w osobie Jezusa z Nazaretu. Objawia On Boga Ojca i Ewangelię, którą „także dziś głosimy jako odpowiedź na pytania, od zawsze niepokojące człowieka”. Zadaniem Kościoła jest zrozumienie tego niepokoju trawiącego człowieka i zaproponowanie drogi wyjścia, która da mu spokój i radość – wskazał przewodniczący Papieskiej Rady.

Nowa ewangelizacja jest zatem potrzebna, gdyż „nowy jest kontekst, w którym żyją ludzie nam współcześni, huśtani tu i tam przebrzmiałymi teoriami i ideologiami”. – Jak nieprawdopodobne by się to nie wydawało, woli się narzucać poglądy niż skierować ku poszukiwaniu prawdy – ubolewał abp Fisichella.

Zauważył, że nowa ewangelizacja bezwzględnie wymaga nowego języka, zrozumiałego dla współczesnych ludzi, szczególnie gdy chodzi o język religijny, tak specyficzny, że aż niezrozumiały. – Otwarcie „klatki języka”, aby sprzyjać bardziej skutecznej i owocnej komunikacji jest konkretnym zadaniem do wykonania, aby ewangelizacja była rzeczywiście nowa – zaznaczył włoski hierarcha.

 

 

Źródło KAI: http://info.wiara.pl/doc/715692.Nowa-ewangelizacja-wymaga-nowego-jezyka

 

Znak roku OŻK 2017
"Sługa Niepokalanej"

Podziel się kromką Słowa!

 

Słowo o nas i naszym logo.

Modlitwa zawierzenia

serdecznie poleca strony:

stat4u

 

Wsparcie i patronat: