Start e-aktualności Diecezjalny Dzień Wspólnoty w katedrze

Owoce ewangelizacji zależą na pewno przede wszystkim od Ducha Świętego. Zaufanie Duchowi Świętemu i Jego mocy nie zwalnia nas jednak od wysiłku zrobienia wszystkiego, co dyktuje nam rozum, doświadczenie i nauka w zakresie dobrej organizacji.


ks. Franciszek Blachnicki „Ewangelizacja wg planu ACR”

Diecezjalny Dzień Wspólnoty w katedrze

Każdy Dzień Wspólnoty ma wyjątkowe znaczenie dla nas, członków Ruchu. Jednak ten jeden w roku jest szczególny. Spotykamy się bowiem w święto patronalne Ruchu - Chrzest Pański (który jest zarazem świętem wszystkich moderatorów) oraz pod przewodnictwem pasterza naszej archidiecezji - ks. kard. Kazimierza Nycza.

Tematem naszej refleksji podczas tegorocznego styczniowego Dnia Wspólnoty były trzy rzeczywistości: "Chrystus - Chrzest - Kościół".

 

Po krótkim zawiązaniu wspólnoty najpierw modliliśmy się przyzywając Ducha Świętego oraz uwielbiając Boga w darze Wcielenia i Odkupienia każdego z nas.

Kolejnym elementem przed Eucharystią była katecheza, którą poprowadził moderator naszej diakonii, ks. Grzegorz Demczyszak. Chrystus ma być w centrum naszego życia, naszego serca; mamy coraz pełniej stawać się tym do czego jesteśmy powołani: żywymi świątyniami Boga - to był główny temat relfeksji inspirowanej homilią ks. Danielskiego "Przez wiarę i chrzest stajemy się świątynią Bożą". Zastanawialiśmy się także i dzieliliśmy w parach jak realizujemy i przeżywamy tę rzeczywistość na co dzień.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szczytem naszego spotkania była Msza Święta, w której to właśnie Chrystus objawia się jako "zamieszkujący w nas jak w swojej świątyni przez Eucharystię".

W homilii do Ruchu Ksiądz Kardynał zwrócił naszą uwagę na wagę wydarzenia, jakim w życiu każdego z nas jest chrzest, przez który stajemy się prawdziwymi dziećmi Boga i na mocy którego jesteśmy posłani, aby całym naszym życiem nieść Chrystusową Dobrą Nowinę i prawdę o Jego miłosierdziu ludziom. Zachęcił do tego, abyśmy wracali często do tej rzeczywistości i uświadamiali sobie jej znaczenia dla nas. Ten powrót do korzeni, z których wyrastamy, jest ważnym wyzwaniem dla nas zwłaszcza w kontekście zbliżających się obchodów Jubileuszu Chrztu Polski, Światowych Dni Młodzieży oraz przeżywanego Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia. Kard. Nycz podziękował też Ruchowi za Jego wkład w budowanie Kościoła w archidiecezji, w Polsce i nie tylko. Za jego pracę formacyjną, za jego przyszłe zaangażowanie w przeżywane ważne rocznice i wydarzenia w Kościele oraz, zwłaszcza Domowemu Kosciołowi, za jego towarzyszenie młodym małżeństwom, wspieranie rodziny i budowanie właściwego jej obrazu.

Dzień Wspólnoty to dla Ruchu wyjątkowy czas, kiedy w sposób namacalny my, jako jego członkowie, możemy przeżywać rzeczywistość Kościoła jako jedności młodych, rodzin, dorosłych gromadzących się w imię Boże. Za to piękne spotkanie z Nim we wspólnocie - Jemu chwała!

Kinga N.

 

Znak roku OŻK 2018
"Młodzi w Kościele"

Podziel się kromką Słowa!

 

Słowo o nas i naszym logo.

Modlitwa zawierzenia

serdecznie poleca strony:

stat4u

 

Wsparcie i patronat: